Теоретический Лицей им. Л.Н.Толстого. Город Глодень, Молдова

clock for websiteинформер времени

[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Общение » О времени, о школе и о себе » Школе- 65 лет! Лицею -10 лет! (Мошнегуцу Елена Павловна)
Школе- 65 лет! Лицею -10 лет!
gladisДата: Воскресенье, 2010-11-21, 9:19:00 | Сообщение # 1
Генерал-лейтенант
Группа: Администраторы
Сообщений: 777
Репутация: 4
Статус: Offline
Moşnegutu Elena Pavel

   Şcoala... V-aţi gîndit vreodată ce înseamnă pentru fiecare din noi şcoala ? Şcoala e un loc deosebit unde zi de zi, an de an viaţa decurge ca într-un furnicar unde toţi muncesc de zor.
   Am terminat şcoala medie în satul Cobani în anul 1968. După studii la institutul pedagogic din or.Balţi am lucrat 14 ani în raionul Camenca.
Dar timpurile se schimbă...M-am intors la baştină. Dar aici soarta m-a legat de şcoala nr 2 din or.Glodeni. Aceasta s-a întîmplat in anul 1988. Atunci am fost angajată în calitate de profesoară de limba şi literatura romînă.
   Nu regret, caci am parte de un colectiv cu oameni harnici, buni la inimă, omenoşi. Printre aceşti oameni îmi amintesc de Ştefanscaia Zoia Petrovna, Olivanica Maria Emilianovna, Ceremihina Vera Pavlovna.
    Mi-a fost foatre plăcut cînd l-am reîntîlnit in acest colectv pe fostul coleg de universitate...Vasile Gladiş - actualul director al liceului. Îl cunoşteam şi de la studii ca un bun student.
   Pe parcursul anilor Însă m-am convins că e un conducător minunat şi un profesor dotat.
   E placut să ai alături şi să munceşti împreună cu şefii de studii : Liudmila Niculiţă, Zinaida Veretco şi Liudmila Şmuli. Întotdeauna poţi veni după un sfat , dupa un cuvînt bun.
   Vreau să zic un cuvînt cald şi la adresa colegilor mei de breaslă : Manoil Georgeta, Curcudel Liudmila, Cuţulima Iulia, Jitariuc Lidia, Pirgari Ina.
   Viaţa de pedagog nu ar fi completă fără activitatea in calitate de diriginte.În cei 38 de ani de carieră pedagogică au trecut prin sufletul meu 5 promoţii de absolvenţi : medici, agronomi, pedagogi, pur şi simplu oameni.
   Ma mîndresc cu absolvenţii : Ştepa I., Streleţ I., Ursu I., Scoricova A., Cuzneţov A., Evteev V., Zahilineac T., Iamococean L., sînt ferecită că azi printre elevii mei îi am pe copiii lor : Cucu A., Gurschii V., Şpartco A.
   Mai sunt zile numărate cînd îşi vor lua zborul în lumea mare cea de-a 5-a promoţie : Cocorean Eugenia, Coniuc Ana, Zarafa Liudmila, Gorbaci Ina, Barbăroş Adriana, Cuzimici Alexandru, Cvasiuc Dumitru, Podlesnii Anatolii

Moşniguţu Elena Pavel
 
Форум » Общение » О времени, о школе и о себе » Школе- 65 лет! Лицею -10 лет! (Мошнегуцу Елена Павловна)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Календарь

Поиск

Ваш Профиль


гость
3:30:46
Группа: Гости

Общение

Наши Достижения!

Документы

Наш опрос

Сколько Вам Лет ?
Всего ответов: 435
Слушайте Радио вместе с Сайтом Glodeni2.Ru
Радио онлайн

Сделать бесплатный сайт с uCoz