Теоретический Лицей им. Л.Н.Толстого. Город Глодень, Молдова

clock for websiteинформер времени

[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Общение » О времени, о школе и о себе » Школе- 65 лет! Лицею -10 лет! (Куцулима Юлия Степановна! Куркудел Людмила Андреевна)
Школе- 65 лет! Лицею -10 лет!
gladisДата: Понедельник, 2010-11-22, 11:41:46 | Сообщение # 1
Генерал-лейтенант
Группа: Администраторы
Сообщений: 777
Репутация: 4
Статус: Offline
Куцулима Юлия Степановна.18 noiembrie 2010...

"Nu regret că anume acesta profesie mi-am ales".

Am absolvit şcoala gimnazială din satul natal - Cubani.

Prima mea invăţătoare a fost Taisia Vasilievna Primac.

Îmi amintesc ca vroiam foarte mult să învăţ şi la vîrstă de şase ani mă duceam în fiecare zi la şcoală, stăteam sub uşa clasei mult timp, temîndu - mă să intru, iar cînd deschideam uşa, invăţătoarea îmi spunea să vin a doua zi, după masă.Şi aşa m-au spus clar, că sînt încă mică şi să vin peste un an.
Şcoala se află în nişte clădiri simple cu sobe şi luminate de nişte lămpi cu gaz fumeginde.
Trăiam la marginea satului, şcoala era departe şi trebuia să mă scol cu noapte-n cap, neavînd ceasornic şi nici radio (fiindcă trăiam cu vreo 200-300 de metri de la sat) ca să ajung la şcoală.
Făceam prima pîrtie prin zăpadă adîncă,ce se aşternea peste noapte, şi ajungeam împreună cu soră-mea mai devreme ca alţii, cînd paznicul abia dechidea şcoala, aprindea lampa şi focul in sobă...
Îmi era foarte greu, dar dragostea de carte era mai puternică.
Cu regret nu ţin minte prenumele si numele profesorilor din aceea scoală în afară de prima mea învătătoare şi de Gonţa Ecaterina Fiodorovna, de profesorul de geografie, limbă romană care mi-au altoit mai departe dragostea de carte.
Să învăţ mai departe mama nu-mi dădea voie şi atunci eu pe ascuns, fără permisiunea ei, am dus actele la şcoală medie din satul Bolotina.
Diriginte de clasă mi-a fost o profesoară foate severă de chimie Duşmaneanu Alexandra Alexandrovna.
În clasa 10 ne-a venit o profesoară tînără de limba franceză Jana Invanovna ,pe care am indrăgit-o toţi. Anume de la ea am luat multe lucruri, în felul de a mă comporta, fel de a lucra cu elevii. De la ea şi mi s-a altoit dragostea de această specialitate. De pe băncile şcolei mi-a pus scopul să îmbrăţişez neapărat profesia de pedagog.
După absolvirea şcolii medii am lucrat mai întîi la şcoala gimnazială din Viişoara.
Prin
corespondenţă am absolvit Institutul Pedagogic"Alecu Russo" Balţi ,concomitent lucrînd la şcoala medie rusă Sturzovca.
După 20 de ani de muncă în această şcoală în 1984 am fost transferată la şcoală medie nr 2 Glodeni. Am nimerit întro şcoală nouă, intr-un colectiv nou, în fruntea căruia era Cuşniriuc Mihail Ivanovici.
Peste cîţiva ani director al acestei şcoli a devenit Domnul Gladîş Vasilii Cuzmici.
Şcoala noastră a prosperat mult, s-a tranformat în Liceul Teoretic"L.Tolstoi"
Sînt foarte fericită să lucrez cot-la-cot cu colegele mele Moşneguţu Elena Pavlovna, Curcudel L.A., Pirgari I.A., Manoil G.G., Jitaiuc L.N., Şmuli L.S., Ştefanscaia N.V., Veretco Z.T.,Niculiţa L.V., Evteeva A.D., Samborscaia A.M. si a.
Mă bucur că alături de mine lucrează şi foştii mei elevi ca Guleac V.S., Chimacovscaia I.I., şi Chimacovschii I.S., Iulia Vasilievna Moglan, Marina Cefranova, Tatiana Nicolaevna Oroşan.
Îmi pare bine că lucrez cu aceşti oameni talentaţi care cu trup şi suflet se dedau profesiei şi copiilor.
Ei se străduie să le altoiască discipolilor săi dragostea de carte, de obiceiurile poporului nostru, şi nu în ultimul rînd, dragoste de obiectul pe care îl predau.
Datorită direcţiei liceului şcoala noastră are multe tradiţii frumoase.Elevii noştri sînt premiaţi la diferite concursuri şi competiţii raionale şi republicane .
Nu regret că anume acesta profesie mi-am ales. Nici nu-mi închipui o altă profesie care să-mi fi adus atîta satisfacţie în viaţa mea.Şi nu-mi închipui cum mă voi simţi fără elevi, fără şcoală, fără acest sunet, care ne cheamă la o nouă întîlnire cu elevii.
Vă doresc tuturor profesorilor să prosperaţi,să fiţi iubiţi de acei, cărora le daţi cunoştinţe şi o părticică din viaţa şi sufletul Dumneavoastră
Cuţulima Iulia Stepanovna
18 noiembrie 2010...

---------------------------------------------
Curcudel Ludmila Andrei

Timp,încotro mergi?
Spre ce meleaguri noi, grabit alergi?
Cum poţi într-o zi
Să schimbi in oameni mari nişte copii?
Ce este şcoala ? Şcoala este o carte de suflet.
Este zbor şi cuvînt spre lumi necunoscute, vorbă blîndă şi înţeleaptă şi lăcaş părintesc imi este Lăcaş sfint de pe peretele căruia, eu elevă pe vremuri privesc spre mine cea de acum şi mă întreb : "Ce am făcut ?" "Unde am ajuns ?"
Mă întreb pentru a-mi cîntări faptele bune.Cîntăresc cîte lecţii ale vieţii mi-au rămas nefăcute. Toţi noi venim din copilărie !
Şcoala ! Rostim cu călduă acest cuvînt, cu lumină in suflet, cu gingaşie şi bucurie se umple inima la rostirea acestui cuvînt. În orişice caz acest cuvînt îmi trizeşte aceste sentimente. Toată viaţa noastră e legată de şcoală.
Aceste sentimente le păstrez aparte şi pentru totdeauna într-un ungheraş al sufletului. Dar aşa a fost să fie şi pentru totdeauna a devinit pentru mine a doua şcoală -Liceul Teoretic "L.Tolstoi"din or.Glodeni.
Aici mi-am început activitatea ca pedagog cu 20 de ani în urmă. Păşind pragul şcolii cu mulţi ani în urmă am rămas să activez pînă în prezent.
Aici în această şcoală, am avut norocul să fac cunoştinţa cu o mulţime de profesori talentaţi şi minunaţi, care m-au ajutat foarte mult. Am lucrat cu mulţi profesori unii mai activează şi astăzi, alţii au plecat la odihnă binemeritată. Am întîlnit aşa oameni minunaţi ca Olivanica Maria Emilianovna, Griţai Alexandra Alexandrovna, Ştefanscaia Zoia Petrovna, Ţislinscaia Ecaterina Dimitrievna, Voievudscaia Iulia Iliannovna, Cuşniriuc Mihail Ivanovici.
Este foarte interesant să lucrez în colectivul unde director este Gladiş Vasilii Cuzimici, şefi de studii Niculiţa Liudmila Vladimirovna şi Veretco Zinaida Timofeevna, Şmuli Liudmila Stanislavovna.
Sunt oameni care zi de zi îşi aduc aportul la educarea tinerei generaţii, care cu insistenţă conduc un colectiv mare, unde sunt create toate condiţiile pentru realizarea potenţialului fiecărui profesor.
În calitate de diriginte am avut norocul de a îndruma în lumea mare clasa 12 b ( profil real ).
În anul 2004 cu 24 de absolvenţi. Printre aceşti absolvenţi minunaţi pot fi înserişi in paginile istorice liceului : Liovina Olga, Civarteţchi Vladimir, Gurschii Victor, Dimitriuc Irina, Cojocari Olga, Timinschii Maxim, Ovcinicova Natalia, Saranciuc Anastasia, Gurschaia Natalia, Bucatca Natalia,Gorodneanscaia Ecaterina, Miniuc Iana.
În legatură cu jubileul de 65 ani de la înfiinţarea şcolii şi 10 ani a Liceului vreau să le doresc colegilor multă sănătate, prosperitate succese, răbdare şi mulţi ani înainte...!

Curcudel Ludmila Andrei

18 noiembrie 2010...
 
Форум » Общение » О времени, о школе и о себе » Школе- 65 лет! Лицею -10 лет! (Куцулима Юлия Степановна! Куркудел Людмила Андреевна)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Календарь

Поиск

Ваш Профиль


гость
1:34:21
Группа: Гости

Общение

Наши Достижения!

Документы

Наш опрос

Сколько Вам Лет ?
Всего ответов: 435
Слушайте Радио вместе с Сайтом Glodeni2.Ru
Радио онлайн

Сделать бесплатный сайт с uCoz