Теоретический Лицей им. Л.Н.Толстого. Город Глодень, Молдова

clock for websiteинформер времени

[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » К 340-летию Глодян » Воспоминания учителей » Маноил Ж. г. (Să te vedem, Glodeni, în straie de sărbătoare mereu!!!)
Маноил Ж. г.
gladisДата: Вторник, 2014-01-14, 4:10:44 | Сообщение # 1
Генерал-лейтенант
Группа: Администраторы
Сообщений: 777
Репутация: 4
Статус: Offline
”Îmi iubescPatria!!!” – spun aceste cuvinte cu mîndrie și mare respect pentru strămoșii noștri.
”Sînt fericită!!!” – avînd 2baștini: 
Rîșcani– casa părintească. Vatra bucuriei și copilăriei mele; 
 Glodeni – baștina familiei mele, locul sfînt, unde au pășit și îngînat întîile cuvinte odraslele mele, unde și-au petrecut dulcea copilărie.
Cuvintele cheie din viața mea sînt Glodeni și Liceul teoretic ”Lev Tolstoi”. Ele constituie un tot întreg, universul meu.  Mă închin cu plecăciune față dectitorii, fața de toți acei care au pus temelia acestui oraș, au muncit cu entuziasm și responsabilitate pentru a lăsa urmașilor, adică generației noastre un loc scump, drag, un loc unde se poate întoarce, un loc unde vom fi mereu așteptați și doriți. Cu regret, noi, în prezent nu lăsăm urmașilor noștri, tinerei generații a orașului Glodeni, decît gropi adînci pe drumuri și în sufletele lor.
Oare există copaci fără rădăcini? Dar om fără casa părintească, loc natal? Vă îndemn pe toți locuitorii orașului să nu distrugem ceea ce ne-au lăsat strămoșii, să păstrăm istoria, tradițiile orașului nostru pentru un viitor prosper.
Să te vedem, Glodeni, în straie de sărbătoare mereu!!! Locuitorilor de diferite naționalități, bucurii, prosperitate și realizări frumoase!!!
Omul se poate simți bine în mai multe locuri, dar numai aici ne vom simți ca acasă.

Manoil Georgeta
 
Форум » К 340-летию Глодян » Воспоминания учителей » Маноил Ж. г. (Să te vedem, Glodeni, în straie de sărbătoare mereu!!!)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Календарь

Поиск

Ваш Профиль


гость
6:02:32
Группа: Гости

Общение

Наши Достижения!

Документы

Наш опрос

Ваш Любимый предмет в Лицее :
Всего ответов: 302
Слушайте Радио вместе с Сайтом Glodeni2.Ru
Радио онлайн

Сделать бесплатный сайт с uCoz