Теоретический Лицей им. Л.Н.Толстого. Город Глодень, Молдова

clock for websiteинформер времени

[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » К 340-летию Глодян » Воспоминания учителей » Iulia Cuțulima (Orașul Glodeni... Această localitate îmi este cunoscută din)
Iulia Cuțulima
gladisДата: Вторник, 2014-01-14, 4:13:37 | Сообщение # 1
Генерал-лейтенант
Группа: Администраторы
Сообщений: 777
Репутация: 4
Статус: Offline
Orașul Glodeni...
Această localitate îmi este cunoscută din anii de școală, pe cînd învățam în satul Cobani, apoi Bolotina. Glodeni era și în acele vremuri îndepărtate centrul raional, unde se petreceau competițiile sportive raionale la care participam și eu.           
Apoi lucrînd în calitate de profesoară de limbă și literatură română ân satul Sturzovca în fiecare an participam la conferințele raioanle ale profesorilor, la diferite activități culturale și profesionale.           
Pe atunci Glodeni era un centru industrial cunoscut prin producția de zahăr, conserve și uleiuri eterice, cu școli medii, școală de arte plastice, școală muzicală, sportivă.           
Peste mulți ani din Sturzovca am fost transferați cu lucru în Glodeni. Din 1984 orașul Glodeni mi-a devenit orașul meu iubit.           
E un colțișor de rai pe pămînt, e un loc pitoresc înconjurat de păduri frumoase cu copaci rari, cu multe livocuri pline de pește, cu livezi și cîmpii bogate? Îngrijite de oameni gospodari ce se întîlnesc numai pe aici.           
Vara acest oraș cufundat în verdeață și flori și toamna acoperit cu frunzișul multicolor îi dă orașului un farmec ca
din poveste.           
Centrul orașului a devenit de ne recunoscut. În afară de clădirile administrative în oraș au crescut numărul clădirilor comerciale particulare construite de oamenii de afaceri ai orașului. Au fost reconstruite multe cșădiri vechi care acuma dau orașului un aspect nou european. Piața centrală, străzile largi și asfaltate, magazinele arhipline de diverse produse alimentare și industriale ne vorbesc despre creșterea bunăstării locuitorilor ei.           
Mîndria și bogăția orașului sînt tînăra generație în creștere, oamenii ei harnici și ospitalieri.           
Un aport colosal la toate schimbările prospere ale orașului îl aduc și cele trei licee ce funcționează în oraș. Unul din licee este și Liceul teoretic Lev Tolstoi, unde din a.1984 activez și eu. Liceul are noroc de un conducător iscusit și priceput Vasile Gladîș, sub conducerea căruia colectivul de profesori a atins cele mai frumoase realizări în instruirea și educarea tinerei generații.           
În liceul nostru muncesc neostenit profesori harnici care au educat și au scos în lume nu o singură generație de copii.           
Anume ei vor urma să transforme orașul nostru într-un oraș și mai bogat, și mai modern decît e în prezent.
               Iulia Cuțulima
 
Форум » К 340-летию Глодян » Воспоминания учителей » Iulia Cuțulima (Orașul Glodeni... Această localitate îmi este cunoscută din)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Календарь

Поиск

Ваш Профиль


гость
12:00:20
Группа: Гости

Общение

Наши Достижения!

Документы

Наш опрос

Сколько Вам Лет ?
Всего ответов: 434
Слушайте Радио вместе с Сайтом Glodeni2.Ru
Радио онлайн

Сделать бесплатный сайт с uCoz