Теоретический Лицей им. Л.Н.Толстого. Город Глодень, Молдова

clock for websiteинформер времени

[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » К 340-летию Глодян » Воспоминания учителей » Profesor – Pîrgari I.A (”Vă iubiți patria, baștina, meleagul, veți ști a o întări”,)
Profesor – Pîrgari I.A
gladisДата: Вторник, 2014-01-14, 4:16:56 | Сообщение # 1
Генерал-лейтенант
Группа: Администраторы
Сообщений: 777
Репутация: 4
Статус: Offline
Orașul Glodeni – 340 de ani”

Patria este în lăuntrul nostru și o ducem cu noi peste țări și mări... Patria nu e pămîntul pe care trăim în întîmplare, ci pămîntrul plămădit cu sîngele și întărit cu oasele înaintașilor noștri”  (B.Delavrancea)
Patria, orașul –e țara în care m-am născut și a cărei cetățean sunt eu în persoană. Orașul meu natal e Glodeni. A fost înființat la mijlocul sec.17, dar ca prima atestare din anul 1673. Glodeni este situat în nord-vestul Republicii Moldova. Conform unei legende vechi se trage de la regiunea mlăștinoasă și plină de bălți, de-a lungul rîului Glodeanca. La început era un mic sat cu multe pămînturi nefavorabile din punct de vedere pentru agricultură.
Cu timpul pămînturile se prelucrau, gospodăriile țărănești creșteau, creștea și necesitatea de forță de muncă, astfel veneau țărani, și satul se dezvolta din punct de vedere economic.
Puțin cîte puțin populația creștea și satul devenea un centru
comercial. Observăm că satul devine un oraș, centru raional...
În 1973, la 300ani de la înființarea Glodenilor, a fost lansată stema orașului care reprezintă un scut cu culorile tradiționale moldovenești – albastru, galben, roșu. Acestea culori sînt simbolice și recunoscătoare pentru fiecare locuitor al orașului natal.
Glodeni e locul, unde sunt legate cele mai minunate amintiri din copilărie, dealuri mînoase, prietenii, oamenii cu care împărțesc și binele, și răul. Sîntem un popor pașnic, unde păstrăm tradițiile neamului nostru, iubitori de țară, primitori, harnici, devotați.
Raza soarelui încălzește acest petic de pământ cu numele GLODENI, apărîndu-ne de furtuni, ploi torențiale, calamități naturale. Să fim demni de a ne numi glodeneni și a duce faima orașului Glodeni peste hotarele ei.
”Vă iubiți patria, baștina, meleagul, veți ști a o întări”, spunea Al. Ioan-Cuza.

Profesor – Pîrgari I.A
Прикрепления: mi_iubesc_Patri.doc (26.0 Kb) · mi_iubesc_Patri.doc (26.0 Kb)
 
Форум » К 340-летию Глодян » Воспоминания учителей » Profesor – Pîrgari I.A (”Vă iubiți patria, baștina, meleagul, veți ști a o întări”,)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Календарь

Поиск

Ваш Профиль


гость
7:35:36
Группа: Гости

Общение

Наши Достижения!

Документы

Наш опрос

Оцените мой сайт
Всего ответов: 298
Слушайте Радио вместе с Сайтом Glodeni2.Ru
Радио онлайн

Сделать бесплатный сайт с uCoz