Теоретический Лицей им. Л.Н.Толстого. Город Глодень, Молдова

clock for websiteинформер времени

[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » К 340-летию Глодян » Воспоминания учителей » Curcudel Ludmila (Glodeni este floarea mea de dor!)
Curcudel Ludmila
gladisДата: Вторник, 2014-01-14, 4:19:34 | Сообщение # 1
Генерал-лейтенант
Группа: Администраторы
Сообщений: 777
Репутация: 4
Статус: Offline
Sînt plaiuri mai frumoase сa ori și ce poveste. Dar ce am eu cu ele? Străine toate-mi sînt. Al meu e cel de acasă, Mi-i scump așa cum este.”    DumitruMatcovschi
Orașul natal e ca prima dragoste, care rămîne în suflet pentru toată viața. Îmi place orașul meu pentru că este frumos, cu străzi centrale largi și străduțe vechi pitorești.
Cred că fiecare oraș trebuie să păstreze spiritul său vechi istoric. Orașul Glodeni a reușit acest lucru, păstrînd o bună parte din locurile istorice.           
Dacă m-ar întreba cineva ce reprezintă pentru mine orașul Glodeni, fără a sta pe gînduri aș răspunde că e fereastra larg deschisă spre un viitor frumos. Cuiva poate nu-i place micul nostru rai, pentru că nu-i la fel ca orașele din Europa, nu-i așa vestit și mare... dar ei nu văd în acest oraș o adevărată comoară. Poate vă întrebați: ”Dar ce are el ca să-ți fie așa drag și scump?”            
Aici am văzut pentru prima datălumina zilei, aici am făcut primii pași, aici îmi sînt rădăcinile. Dar imaginați-vă: asfințitul soarelui, în grădină cad frunzele de aramă creînd un covor mare și pufos, peste tot e liniște.           
Ce poate fi mai frumos decît orașulGlodeni toamna, cînd totul se transformă într-un paradis cenușiu, iar foșiutul frunzelor aurii te transpun într-o lume mai bună, mai plăcută, mai frumoasă.           
În ce altă țară poți să vezi atîți oamni gospodariși ospitalieri sau atîtea locuri verzi cu puteri miraculoase și tămăduitoare.
A slăvi orașul natal este firesc, mai ales atunci, cînd merită să fie
slăvit !           
Glodeni este floarea mea de dor!

Curcudel Ludmila
 
Форум » К 340-летию Глодян » Воспоминания учителей » Curcudel Ludmila (Glodeni este floarea mea de dor!)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Календарь

Поиск

Ваш Профиль


гость
8:35:54
Группа: Гости

Общение

Наши Достижения!

Документы

Наш опрос

Ваш Любимый предмет в Лицее :
Всего ответов: 301
Слушайте Радио вместе с Сайтом Glodeni2.Ru
Радио онлайн

Сделать бесплатный сайт с uCoz